MANDYS DIAMONDS & PEARLS

הכל על 4C

איכות היהלום – 4Cs" "

תכשיטנים נוהגים לומר על יהלומים שהם כמו יצורים חיים – למרות הדמיון הרב ביניהם, אין יהלום זהה למשנהו. כל יהלום הוא מיוחד. התכשיטנות והמסחר ביהלומים משלבים אומנות עם מדידות אובייקטיביות וחישובים מדויקים. כמו בכל תעשיה, גם כאן נוצר סטנדרט אחיד למדידה ודירוג איכות היהלומים. השיטה האוניברסאלית נקראת שיטת ה" "4CS, והינה אחידה ומקובלת בכל העולם.

משמעות האותיות ""4CS הינה 4 פרמטרים בהם נמדדים יהלומים : צבע היהלום, ניקיון היהלום, חיתוך היהלום ומשקל היהלום. בין אם היהלום מגיע מיקוטיה ברוסיה או מכרה בדרום אפריקה, שיטת ה 4CS"" עוזרת לקבוע עד כמה אותו יהלום קרוב לשלמות.

צבע היהלום – מה שאתם רואים ( או לא..)

כשחושבים על יהלום, אנחנו בדרך כלל מדמיינים יהלום חסר צבע. אבל יהלומים טבעיים מגיעים בהמון צבעים וגוונים. גוונים של ורוד, צהוב, כחול, ירוק או אדום מוסיפים לחן של היהלום והופכים אותו לנדירים ויקרים. יהלומים בגוונים אלו נקראים "COLORED FANCIES" והם מדורגים לפי עוצמת הצבע והגוון שלהם.

יהלומים רגילים, אם אפשר להגיד רגילים על יהלומים, הינם בדרך כלל פחות או יותר חסרי צבע. ככלל, ככל שיהלום שקוף יותר וחסר צבע כך הוא נחשב לאיכותי יותר. יהלומים אלו מגיעים בתווך גוונים שנע בין חסר צבע לחלוטים לבין גוון צהבהב. דירוג הצבע מתחיל באות ""D באנגלית לסימול דרגת הצבע הגבוהה ביותר, ועד" "Z שמסמל יהלומים צהבהבים. עליה או ירידה בדרגת צבע אחת בדרך כלל אינה נראית לעין בלתי מזוינת. לכן כשבודקים צבע של יהלומים משתמשים בדוגמאות מסטר שהוכנו מראש וכמו כן שומרים על תנאי תאורה אחידים.

קראט – יחידת המשקל של אבני החן והיהלומים

קראט הינה יחידת משקל, אשר תכשיטנים ויהלומנים משתמשים בה. יחידת המשקל קראט הינה עתיקת יומין ומגיעה מהגרעין של עץ חרוב, ששוקל תמיד בדיוק 0.2 גרם. את הקראט נהוג לחלק ליחידות משקל קטנות יותר – נקודות, כאשר בקראט ישנן 100 נקודות. יהלום במשקל חצי קראט הינו יהלום במשקל של 50 נקודות או 0.5 קראט.

יהלומים גדולים הם מאוד נדירים ולכן מחירו של יהלום אחד גדול גובה יותר ממחירם של שני יהלומים קטנים באותו המשקל ובאותה איכות. יהלום עולה יותר פר קראט ככל שעולים בגודל היהלום.

ניקיון היהלום - עד כמה הילום נקי מפגמים פנימיים

יהלומים טבעיים מכילים לעיתים פגמים טבעיים. היהלומים נוצרו במעמקים אדירים, תחת לחץ גבוה וטמפרטורה גבוהה.התהליך שהתחיל לפני מליון שנה ויותר הפך פחם ליהלומים גולמיים. לכן בתוך היהלום יכולים להיות פגמים טבעיים כגון נקודות קטנות של מינרלים אחרים, פחם שלא הפך לקריסטל ואי סדרים במבנה המושלם של היהלום. פגמים אלו יכולים להיות בלתי נראים לעין בלתי מזוינת, למרות שנוכחותם משפיע על האופן בו האור מוחזר באותו יהלום.

על מנת לזהות את נוכחותם של הפגמים הפנימיים או לבדוק את היהלום באופן כללי גמולוגים משתמשים בזכוכית מגדלת בהגדלה של פי 10 או אפילו במיקרוסקופ. דרגת הניקיון נעה בין "F" – ללא פגמים בכלל ובין I3" " שמשמעותו מספר רב וניכר של פגמים גדולים ונראים לעין.

חיתוך היהלום – פרופורציה, ליטוש וסימטריה ביהלום

ישנן 5 דרגות לקביעת רמת הליטוש והחיתוך של היהלום: מצוין, טוב מאוד, טוב, בינוני וחלש.

לחיתוך השפעה רבה על יופיו ונצנוצו של היהלום. חיתוך היהלום נחשב לפרמטר הכי קשה להגדרה ולבדיקה. חיתוך אינו רק צורת היהלום – אלא עד כמה צלעות היהלום מחזירות אור בצורה אופטימאלית. על מנת להוציא את מיטב האפקט של היהלום יש ללטוש את היהלום בזויות הנכונות ביותר. אם הליטוש עמוק מדי או שטוח מדי, היהלום מאבד אחוז גבוה מהחזר האור שלו וכך גם מערכו. יהלום שלוטש בפרופורציות וזויות נכונות יקלוט אור, יקרין אותו על הצלעות הנגדיות ויחזיר אותו מעלה באפקט דמוי מראה.

מנדיס תכשיטים - חנות המפעל

  מנדיס הינה חברת תכשיטים בעלת מ...

יתרונות הקניה ב "MANDYS"

אנחנו במנדיס תכשיטים יוצרים מקפידים על ע...

משלוחים חינם עד בית הלקוח

במנדיס אנו מציעים לכם את חויית הקניה הנו...

הכל על 4C

איכות היהלום – 4Cs" " תכשיטנים נו...

100% קניה בטוחה

אנו יודעים שאתם רוצים להיות בטוחים ב100%...